Овај сајт користи колачиће, уколико наставите са његовим коришћењем сматра се да сте сагласни са нашом политиком приватности
Стара зграда

Технички факултет у Бору
Технолошко инжењерство

Технички факултет у Бору, у оквиру кога се налази и Одсек за технолошко инжењерство,  располаже са 32 лабораторије, као и са 3 рачунарске лабораторије. Поменуте лабораторије користе се у извођењу наставе на студијском програму Технолошко инжењерство на свим нивоима студија. Такође, лабораторије се активно користе и у научно-истраживачком раду студената и запослених на Одсеку. Поред наведених у употреби је још 7 додатних лабораторија намењених раду наставног особља, односно реализацији свих сегмената научно-истраживачког рада запослених.

Опремљеност лабораторија је на завидном нивоу. Посебно треба напоменути да су задњих година у опремљеност лабораторија уложена значајна средства од стране матичне куће, односно Техничког факултета у Бору, као и средства пристигла са пројеката МПНТР РС, TEMPUS MCHEM, TEMPUS DEREL, и пројеката са привредом. Опремљеност лабораторија значајно је осавремењена средствима IPA-HETIP  пројекта, као и преко актуелних пројеката МПНТР. Захваљујући оваквим тенденцијама по питању лабораторијске опремљености, може се са поносом истаћи да се у свакодневном раду користи најсавременија апаратура, почев од програмабилних пећи, преко универзалних рачунарски управљивих мерних станица, па све до електронског микроскопа.

Спектрофотометар(Beckman DU-65)

Спектрофотометар је уређај за мерење интензитета светлости као функције таласне дужине извора светлости. Спектрофотометар се користи за мерење прозрачности или рефлексије раствора, транспарентних или непрозирних материја, као што су полирана стакла или гасови. Спектрофотометар се употребљава у различитим научним областима, као што су хемија, физика, наука о материјалима итд., као и у многим индустријама. Спектрофотометром се може одредити, у зависности од контроле или калибрације, које супстанце и у којој количини су присутне у узорку.

ICP OE спектрални анализатор(Optima 8300 ICP-OES)

Индуктивно спрегнута плазма оптичко емисиона спектроскопија (ICP-OES) користи индуктивно спрегнуту плазму за формирање побуђених атома и јона који емитују електромагнетну радијацију на таласним дужинама карактеристичним за поједине елементе. Уређај поседује одличне границе детекције и широки линеарни опсег, ниску хемијску интерференцију, као и стабилан и поновљив сигнал. Највећа предност ове технике је анализа великог броја различитих елемената у кратком временском периоду.

Микроскоп атомских сила(AFM Bruker)

Микроскоп је намењен за испитивање микроскопских површина са високом резолуцијом. Уређај се састоји од пиезоелектричног скенера, скенирајућег врха, оптичког микроскопа, контролера (удаљеност скенирајућег врха и површине узорка), рачунара и система за изолацију вибрација. На располагању су контактни, бесконтактни и вибрирајући режим рада. Експерименти се могу радити и на ваздуху, у течности.

Електрохемијска станица(IVIUM Technology)

Уређај омогућава испитивање материјала коришћењем електрохемијских метода, као што су циклична волтаметрија, потенциодинамичка поларизација и електрохемијска импедансна спектроскопија. На располагању су и електроаналитичке методе, попут диференцијалне пулсне волтаметрије, волтаметрије правоугаоних таласа, које заједно са одговарајућим електрохемијским сензором омогућавају одређивање жељених аналита, попут јона метала или биолошки активних супстанци. Електрохемијска станица се састоји од потенциостата са одговарајућим софтвером и сетом електрода.

Ротатор(MX-RL-E)

Ротатор обезбеђује доследно и флексибилно мешање и ротацију узорака у запремини од 1,5 ml; 15 ml и 50 ml у епруветама за центрифугирање. Уређај има подесиву брзину, која се креће у опсегу 0–80 обртаја у минути, са континуираним радом за мешање у кружној ротацији.